Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje w wielu gospodarkach, zaś Polska znajduje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również inżynierów i specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal nie jest proste, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i ciężarówek, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju hotele i knajpy również nie mają łatwo jeśli planują rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na różne stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zobaczyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.