Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie przedsiębiorstwa zaczynają mieć zwiększające się problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi do pracy, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można zauważyć, taka tendencja występuje na całym świecie, a nasz kraj jest znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to skutkiem paru powodów i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze restauracje oraz hotele również nie będą miały prosto jeśli mają w planach zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często zauważyć można w wielu branżach wręcz walkę o dobrych pracowników. Firmy jakie chcą zdobyć nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.