Dobra praca – garść porad ekspertów

Przekonaliśmy naszego rekrutera z prestiżowego vortalu ogłoszeń o pracę Szukam Pracy do napisania felietonu dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Curriculum vitae ma duże znaczenie w procesie zatrudnienia. Dlatego zanim przekażesz swoje CV danemu przedsiębiorcy, dokładnie je prześwietl na okoliczność ewentualnych uchybień. Okazuje się, że istnieje grupa ewidentnych i na nieszczęście często powtarzających się uchybień w CV. Jakich?

1. Przesadne rozpisywanie się bądź nadmiar frazesów
Podczas układania CV trzeba odszukać rozwiązanie kompromisowe. Curriculum vitae nie jest podsumowaniem dorobku naszej kariery lub jakimś elaboratem, stąd trzy czwarte strony w dziedzinie swoich zamiłowań to zdecydowanie nadgorliwość. Nie można mimo wszystko podążać w przeciwnym kierunku, tzn. stosować nadmiernej ilości frazesów. Na przykład deliberując o swoim wykształceniu, warto wskazać konkretną uczelnię wraz z lokalizacją, profil, który wybraliśmy, oraz termin pobierania edukacji. Taka informacja jest treściwa i zapewnia przedsiębiorcy określoną wiedzę w dziedzinie naszego wykształcenia. W przypadku gdy chcemy nadmienić o własnych zamiłowaniach, nie wymieniajmy ich jednym cięgiem, nie piszmy także nieustannie powtarzających się frazesów typu: lubię książki (co dokładnie lubisz czytać?), lubię kinematografię (jakiego typu?), lubię muzykę (delektować się muzyką, nucić, grać na perkusji?). Takie truizmy nie dostarczają de facto szczególnie treściwych informacji o nas. Dużo roztropniej napisać mniej, lecz treściwiej, tzn.: interesują mnie publikacje pióra Tadeusza Konwickiego, interesuję się filmami Rona Howarda, lubię uwieczniać martwą naturę (zdobyłem wyróżnienie w konkursie ……….) itd. Tego typu informacje udowadniają, iż posiadamy bezsprzecznie sprecyzowaną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zainteresowania nie są rezultatem ślepego trafu.

2. Zbyt rozwlekłe curriculum vitae
Częstym błędem jest też zbyt długie curriculum vitae. Optymalną objętością jest jedna, co najwyżej dwie kartki A4.

3. Niedostatek przejrzystości, niezbyt czytelny układ treści
Tworząc curriculum vitae, trzeba wykorzystać odpowiedni format, który nada mu klarowność i da taki efekt, iż curriculum vitae będzie wyraziste. Niedostatek wspomnianych elementów może spowodować, że pracodawca może nie zechcieć zadać sobie trudu przeanalizowania naszego życiorysu zawodowego.

4. Niewłaściwe formatowanie
Odpowiednio ułożony tekst to tekst wyrazisty. Z tego względu kreując CV, pamiętaj choćby, by zastosować standaryzację metody zapisywania dat bądź chronologiczne przedstawianie kluczowych fragmentów historii. Na podstawie ogólnie rozpowszechnionych standardów powinieneś również posortować swoją edukację i doświadczenie od najświeższych do najdawniejszych danych. Stroń również od ręcznego określania formatu – niedobór wcięć, ręczne wypunktowania lub niezautomatyzowane ustalanie marginesów przedstawiają się szczególnie niedbale.

5. Niefortunna fotografia
Kardynalnym błędem, który na nieszczęście notorycznie powtarza się w curriculum vitae, jest nietrafiona fotografia. Aż trudno dać wiarę, że nieustannie zdarzają się osoby zamieszczające w curriculum vitae fotografię z wycieczki plenerowej czy fotografię z partnerem. Tego rodzaju fotografie są wręcz karygodne. Jeżeli nie mamy stosownego zdjęcia pasującego do curriculum vitae, nie publikujmy go w ogóle, zważywszy, że nie jest to obowiązkowe. Przecież o fakcie, czy zostaniemy przyjęci na stanowisko, nie zadecyduje nasza aparycja, tylko nasze kompetencje.

6. Omyłki pisarskie i stylistyczne
Curriculum vitae pełne niedociągnięć dowodzi niedbałości, zatem zanim upublicznisz czy wydrukujesz w/w pismo, upewnij się, czy jest ono wolne od uchybień. Popraw pomniejsze literówki, skontroluj przecinki i harmonię wypowiedzi.

Autor: autor szukampracy.pl