Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najniższy od 1991 roku poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Z pewnością tego typu sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz również dla gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ogólna ilość ludzi bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na poziom bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo pojawienia się ogromnych ilości maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie powodują znikanie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.