Dlatego coaching nie jest lekiem na rozwiązanie każdego problemu.

Coaching stał się bardzo popularnym wśród licznych osób hasłem. W praktyce będzie to wsparcie innych ludzi w tym, żeby mogli jeszcze lepiej funkcjonować i wspinali się na kolejne poziomy swoich możliwości. Coaching nierozerwalnie jest związany z postacią trenera, rolą którego będzie pomaganie takiej osobie w uzyskaniu określonych celów.

Przez ostatnie lata wokół coachingu pojawiły się liczne mity, które wynikają z wielu powodów. Niektóre osoby widzą w coachingu lek na wszystkie problemy w życiu zawodowym i osobistym, inni z kolei podążają za modą, nie zawsze będąc świadomymi, na czym polega coaching. W rezultacie może to wszystko doprowadzić do niekoniecznie realnych celów, a w efekcie gorzkich rozczarowań.

Wielokrotnie problem na przykład stanowi postawa, że jeżeli zatrudniło się już coacha, to doprowadzi on do oczekiwanych zmian bez większego wysiłku ze strony swojego podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach to jest osoba, która wskazuje cel i daje motywację do tego, żeby działać, lecz dużą część pracy i tak powinna zrobić dana osoba.

Kolejnym problemem będzie myślenie, że sama obecność coacha, jego osobowość i doświadczenie dadzą praktycznie od razu efekty, niejednokrotnie stwierdzenie takie będzie się słyszało od kolegów czy przełożonych. Tymczasem po kilku sesjach będzie się okazywało, że oczekiwane zmiany będą wymagać mimo wszystko dużego zdeterminowania i ciężkiej pracy, i szybko będzie się pojawiało zniechęcenie i rozczarowanie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching posiada same ujemne strony i nie zdaje egzaminu, bo tak czy inaczej będzie to metoda która się charakteryzuje sporą efektywnością i skutecznością. Wymagać jednak będzie należytego podejścia w zasadzie od początku, sporo problemów bierze się bowiem z całkowitego niezrozumienia tego, na czym ma się opierać praca z coachem.

Jeśli ktoś będzie się decydował świadomie na jakieś większe zmiany w swoim życiu i będzie zdeterminowany, aby to zrobić, to obecność coacha na pewno mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on wskazywał ścieżkę, którą warto iść, żeby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w odpowiednią stronę.